Polacy, którzy mieszkają i pracują w UK mogą liczyć na nieodpłatną opiekę medyczną. To system National Health System, zgodnie z którym można korzystać z pomocy lekarskiej w przychodniach ogólnych, specjalistycznych czy w szpitalach.Podstawowa opieka medyczna nie zawiera jednak usług z zakresu okulistyki oraz dentystyki. Zabiegi, które zostaną wykonane to również tylko te, których niewykonanie może zagrażać naszemu życiu. W ramach podstawowej opieki NHS nie możemy liczyć na przeprowadzenie tzw. operacji planowanych.

Aby móc korzystać z przychodni i pomocy lekarza ogólnego, czyli pierwszego kontaktu należy się zarejestrować w danej placówce. Najczęściej jest to przychodnia znajdująca się najbliżej miejsca zamieszkania. Na miejscu będzie trzeba wybrać lekarza rodzinnego oraz wypełnić właściwy wniosek. Pielęgniarka przeprowadzi z nami również wywiad, z którego dowie się o naszych chorobach czy przyjmowanych lekach.

Warto jeszcze wspomnieć o różnicach, jakie dzielą angielską opiekę medyczną od tej naszej. W Anglii każde dziecko do ukończenia 16 roku życia oraz każdy uczeń do 18 roku życia ma prawo do bezpłatnych leków. Za darmo otrzymują je także kobiety w ciąży oraz osoby po 60 roku życia.

Leki nabywa się w aptekach a za recepty się płaci (to jedna, ustalona kwota 7, 40 funtów na całą receptę, niezależnie od tego ile leków się na niej znajduje). Bezpłatnie można natomiast otrzymać środki antykoncepcyjne, w tym prezerwatywy i tabletki hormonalne – wystarczy umówić się na wizytę w przychodni bądź poprosić o nie lekarza rodzinnego.

W nagłych przypadkach należy wzywać pogotowie ratunkowe, wybierając numer 999 bądź udać się do najbliższego szpitala na oddział A&E, czyli Accident & Emergency.

Informacje o opiece medycznej

Post navigation


One thought on “Informacje o opiece medycznej

  1. Siostra mojej szwagierki mieszka w UK i nie narzeka na opiekę medyczną. Poziom opieki jaką zapewnia Państwo umożliwia pójście matkom do pracy parę miesięcy po urodzeniu dziecka ponieważ gwarantowana jest wyselekcjonowana opiekunka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *