Jesteś ofiarą przemocy domowej? Nie wiesz do kogo zwrócić się o pomoc? Nie martw się, w Wielkiej Brytanii istnieje mnóstwo ośrodków, które pomagają ofiarom przemocy domowej. Na pewno uzyskasz stosowną pomoc i przestaniesz być w niebezpieczeństwie.

Numery telefonów

Na początku podajemy podstawowe numery telefonów, pod które musisz się skontaktować w przypadku bycia ofiarą lub świadkiem przemocy domowej.

999

Jeśli sytuacja jest krytyczna, dzwoń pod 999. Jest to uniwersalny numer ratunkowy na wyspach. W podbramkowych sytuacjach możesz zawsze pod ten numer zadzwonić i prosić o pomoc. Przyjedzie Policja, której obowiązkiem jest ochrona zdrowia i życia Ciebie i Twojej rodziny.

0808 2000 247

Jeśli z kolei chcesz bardziej specjalistycznej pomocy a obecna sytuacja nie wymaga natychmiastowego działania, dzwoń pod 0808 2000 247. Na tym numerze otrzymasz pomoc od profesjonalisty z Women’s Aid i Refuge. Jest to linia od przemocy domowej, zwana także National Domestic Violence. Jak sama nazwa wskazuje, ta infolinia zajmuje się wyłącznie ofiarami przemocy domowej. Osoby siedzące po drugiej stronie są wysoce wykwalifikowane w pomaganiu w obliczu konfliktów domowych.

Dokąd uciec?

Jeśli nie możesz już dłużej pozostać w domu, możesz skierować się do schroniska. Możesz także schronić się u rodziny lub znajomych. Na pewno ktoś cię przyjmie. Zastanów się także nad awaryjnym zakwaterowaniem.

Awaryjne zakwaterowanie

Czym jest awaryjne zakwaterowanie? To zakwaterowanie, które nadaje się osobom o statusie osoby bezdomnej. Jeśli nie możesz zostać w swoim lokum z powodu przemocy domowej, udaj się do urzędu i zgłoś ten fakt. Urzędnicy będą musieli ci pomóc i znaleźć ci awaryjne lokum lub wskazać informację jak takie lokum uzyskać. To, że posiadasz tymczasowe awaryjne mieszkanie, w żaden sposób nie wpływa na stan własności twojego pierwotnego mieszkania.

Prawo do mieszkania awaryjnego masz zawsze gdy posiadasz jakieś mieszkanie, nieważne czy jesteś jego lokatorem, właścicielem, wynajmującym czy jakkolwiek inaczej.

Schronisko

Czym jest schronisko? To dom, w którym możesz poczuć się bezpiecznie. Dostajesz tam pokój na wyłączność dla siebie i dla swoich dzieci. Reszta pomieszczeń jest wspólna. Adresy schronisk nie są jawne, dostaniesz adres dopiero po przyznaniu Ci dostępu do schroniska. Aby go uzyskać, musisz wypełnić specjalną umowę. W schronisku możesz zostać dowolną ilość czasu. Niektóre schroniska narzucają limity czasowe, ale w większości z nich tych limitów nie ma. Dlatego możesz zostać w schronisku od kilku dni do kilku miesięcy.

 

 

Biją mnie w domu, co mam zrobić?

Post navigation


One thought on “Biją mnie w domu, co mam zrobić?

  1. Zamiast ratunku również istnieją przepisy pozwalające na usunięcie agresora z domu. Taki nakaz ma większą moc w sytuacji gdy dana rodzina ma dzieci, które są też ofiarami przemocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *