Jeśli masz podejrzenia, że Twoje dziecko zażywa narkotyki, to prawdopodobnie tak jest. W takiej sytuacji jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Albo ze swoim dzieckiem. W tym artykule pokażemy jak rozmawiać z małym narkomanem.

Po pierwsze: zachowaj spokój. Nie panikuj. Większość rodziców na początku reaguje paniką. Jeśli wpadniesz  w panikę, uspokój się i dopiero wtedy zacznij rozmowę ze swoim dzieckiem. Jak przeprowadzić taką rozmowę? Już piszemy.

Przede wszystkim nie krzycz na swoje dziecko, nie bij go, nie oceniaj go za to co robi. Jest ono w ciężkim okresie jego życia i przez to łatwo je zranić. Musisz podejść do tej sprawy możliwie spokojnie, racjonalnie.

Zacznij od zadawania pytań kiedy zaczęło brać narkotyki i jak do tego doszło. Jeśli będziesz zadawać pytania ze spokojem i zyskasz zaufanie dziecka, opowie Ci całą historię. Musisz jasno zakomunikować dziecku jak czujesz się z tym, że bierze ono narkotyki. Jeśli twoje dziecko mówi, pozwól mu mówić. Nie wtrącaj się, nie przerywaj mu w pół zdania. Jeśli otwiera się przed tobą to dobry znak.

Pamiętaj, że takiego problemu nie da się rozwiązać ot tak w chwilę, twoje dziecko będzie potrzebowało dużo czasu i wielu rozmów aby odejść od narkotyków. Nie będzie to łatwe ale jak najbardziej jest to wykonalne.

Gdy twoje dziecko ma problem z narkotykami, najważniejszą kwestią jest to, że może na ciebie liczyć. Zaufanie jest absolutną podstawą relacji rodzic-dziecka. Dziecko może opowiedzieć tobie o jego życiowych rozczarowaniach i z tego mogą wyniknąć powody dlaczego zaczęło brać narkotyki.

Pamiętaj, że to nie jest tak, że każda osoba, która spróbowała narkotyków stała się narkomanem. Większość młodych ludzi próbuje narkotyków i do nich nie wraca. Jeśli będziesz wspierać swoje dziecko, nie zejdzie ono na złą drogę.

Narkotyki a prawo

Pamiętaj, że dziecko u którego znaleziono narkotyki zostanie oskarżone o popełnienie przestępstwa. Za pierwszym razem może skończyć się to upomnieniem lub grzywną. W następnych takich przypadkach twoje dziecko może stanąć przed sądem dla nieletnich.

Rozmowa

Poproś, aby twoje dziecko powiedziało ci wszystko co wie o narkotykach. Powiedz, że z każdym pytaniem może zwrócić się do ciebie a udzielisz mu na nie szczegółowej odpowiedzi.

Linki

Strona Talk to Frank – całodobowa infolinia i porady na temat narkotyków.

Czy twoje dziecko zażywa narkotyki?

Post navigation


One thought on “Czy twoje dziecko zażywa narkotyki?

  1. Prawo jest za łagodne wobec dilerów, którzy robią naprawdę grubą kasę na dragach. Jakby było tak jak w Chinach że kara śmierci za głupią trawkę to i małolaty bałyby się tknąć ten syf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *