test na koronawirusa poznań

W prawdzie sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest coraz bardziej opanowana, ale w dalszym ciągu w wielu krajach przy wjeździe wymaga się testów. Ponadto przy przyjęciu do szpitala w Polsce należy wykonać tzw. test COVID-19, czyli test w kierunku koronowirusa SARS-CoV-2. Niestety przepisy ulegają zmianie więc przed wyjazdem warto sprawdzić u źródła (na stronach rządowych, ambasady lub linii lotniczych), który test wykonać. W większości laboratoriów istnieje możliwość otrzymania wyniku w języku angielskim. Coraz więcej wiemy o samej diagnostyce wirusa i antygenu SARS-CoV-2 wywołującego COVID-19 oraz o badaniu przeciwciał przeciwwirusowych. Niektóre testy można kupić w sklepach oraz wykonać samodzielnie, jednak nie mają one dużej wartości diagnostycznej. Warto pamiętać, że diagnostyka medyczna powinna być wykonywana przez przeszkolony personel medyczny, natomiast próbki materiału biologicznego powinny być pobierane przez diagnostów lub personel medyczny. W związku z tym, wiarygodne są tylko wyniki wykonywane i wydawane w laboratorium medycznym.

Jak wybrać test na koronawirusa?

Wybierając test na koronawirusa warto wiedzieć, które stosuje się i w jakich sytuacjach. Badaniem potwierdzającym zakażenie wirusem SARS-CoV-2 jest test metoda PCR. W celu wykluczenia zakażenia koronowirusem (SARS-CoV-2) poza testem metodą PCR, stosuje się też test antygenowy. Oba testy są pobierane i wykonywane przez diagnostów laboratoryjnych. Materiałem do badań jest odpowiednio pobrany wymaz z nosogardzieli.

Testy z krwi nie badają obecności wirusa, lecz przeciwciała IgM tzw. wczesne i IgG, które wytwarzają się w drugiej kolejności. Przeciwciała IgG mają dłuższy okres półtrwania i przyczyniają się do powstawania odporności na infekcję. Obecność preciwciał IgG może świadczyć o bezobjawowym kontakcie z koronowirusem lub przebytej infekcji COVID-19. Nie są to testy wykonywane podczas trwania objawów.

Test antygenowy koronawirus Poznań

Test antygenowy wykrywa obecność lub brak antygenu wirusa SARS-CoV-2. Często polecany jest przed wyjazdami zagranicznymi, delegacjami, spotkaniami w licznym gronie, czasami w celu skrócenia kwarantanny lub przed powrotem do pracy w biurze. Test antygenowy na koronawirusa to szybka analiza, jej wynik w języku polskim lub angielskim można otrzymać zwykle w przeciągu kilku godzin.

Test na koronawirusa Poznań

Jeżeli chcesz wykonać badanie koronawirusa lub przeciwciał w Poznaniu, warto skontaktować się z Instytutem Mikroekologii. Instytut Mikroekologii w Poznaniu (Grunwald) mieści się przy ulicy Sielskiej i posiada oddzielny punkt COVID-19. W celu umówienia wizyty zapraszamy do kontaktu z numerem +48 518 680 662.

Diagnostyka koronowirusa – czy test kupiony w sklepie wystarczy?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *