Urazy ortopedyczne to jedne z najczęstszych, z jakimi do czynienia mają lekarze dyżurów SOR. Okazuje się, że ulegamy nie tylko nagłym kontuzjom czy urazom, ale narażeni zostajemy na przeciążenia kości i stawów, przez co te zaczynają wykazywać utrudniające normalne funkcjonowanie życie.
Do specjalistów trafiają coraz częściej pacjenci, którzy uskarżają się na ból nadgarstków. To u nic rozpoznaje się nie tylko zwichnięcia czy złamania, ale również stany zapalne tych okolic. Bagatelizowane i nieleczone doprowadzają zazwyczaj do trwałych zmian, czego konsekwencją są dysfunkcje ruchowe nadgarstka. W skrajnych przypadkach dochodzi do jego unieruchomienia.
Bez względu na to, czy nadgarstek został nadwyrężony, a może jednak pacjentowi przydarzyła się nagła kontuzja poprzez upadek, należy udać się do lekarza w celu ustalenia diagnostyki oraz konkretnego leczenia. Pacjenci mają do dyspozycji między innymi dyżur ortopedyczny. Warszawa ma kilka takich punktów, w tym również tych prywatnych, które działają również w weekendy i w godzinach nocnych.
W zależności od rozpoznania przyczyny bólu nadgarstka konieczne jest właściwe leczenie. Ta część ręki może zostać unieruchomiona poprzez gips albo poddana funkcjonalnej rehabilitacji. Wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i urazu, jaki dotyczy nadgarstka.
Nie ma jednak wątpliwości, że bóle nadgarstków występują coraz częściej i nie dotyczą jedynie kontuzji czy stanów zwyrodnieniowych u pacjentów w podeszłym wieku. Lekarze ortopedzi coraz częściej rozpoznają jego nadwyrężenie oraz stany zapalne, które wynikają z przeciążenia dłoni. Do takich dysfunkcji może dojść w wyniku przeciążenia dłoni. Widać to doskonale na przykładzie grupy pracowników biurowych, których codzienne obowiązki zawodowe wiążą się z pracą przy komputerze.