Chcąc pracować legalnie w UK najlepszym krokiem będzie udanie się do agencji pośrednictwa pracy. Ponieważ wyjazdy Polaków na Wyspy stały się niezwykle popularne i wielu z nas już skorzystała z szansy lepszego życia i większym zarobków poza krajem to agencje tego rodzaju specjalizują się dzisiaj w wyszukiwaniu zatrudnienia zarówno jeszcze w Polsce jak i już na miejscu.
Najlepiej szukać pracy już w Anglii. Tam liczba agencji pośrednictwa pracy jest duża większa aniżeli w ojczyźnie. Co więcej, agencje te dysponują dużo szerszą ofertą od lokalnych pracodawców. Szansę na pracę mają więc osoby z konkretnymi kwalifikacjami jak również te, które dopiero stawiają pierwsze zawodowe kroki, nawet nie znając zbytnio języka angielskiego. Warto też zauważyć, że agencje pracy bardzo często organizują zawodowe szkolenia, dzięki którym można nabyć nowe, niezbędne umiejętności.
Warto zauważyć, że najlepszą opcją jest udanie się do agencji pracy, które oferują zatrudnienia według branż czy według rodzaju zatrudnienia. To łatwa droga, by zdobyć pracę dokładnie taką, na jaką liczymy, zgodną z naszymi kompetencjami i oczekiwaniami. Tym samym, na rynku pracy w UK działają zarówno agencje generalne, oferujące szeroki zakres zatrudniania jak i wyspecjalizowane, w których pracy mogą szukać tylko nauczyciele, tylko farmaceuci czy tylko pracownicy sektora budowlanego.
Warto też rozróżnić agencje ze względu na wspomniany rodzaj zatrudnienia. Tym samym, możemy udać się do tej, która oferuje pracę tymczasową bądź stałą. Praca tymczasowa dedykowana jest osobom, które nie czują się jeszcze zbyt pewnie na rynku zawodowym poza granicami Polski. To idealny sposób na zdobycie doświadczenia i umiejętności. Praca stała natomiast wiąże się z wykonywaniem zawodowych obowiązków w pełnym wymiarze godzin, na określonym stanowisku.
Pamiętajmy, że uzyskanie zatrudnienia poprzez agencję pośrednictwa pracy jest szansą na bezpieczną pracę. Obowiązkiem agencji jest poinformowanie potencjalnego pracownika o danych firmy oferującej zatrudnienie, wymaganiach, jakie są przed nim stawiane, warunkach pracy, wysokości wynagrodzenia czy terminie wypłaty. Należy też zaznaczyć, że żadna agencja nie może wstrzymać wypłaty pracowników, który wykonał swoje obowiązki nawet wtedy gdy pracodawca nie zapłacił agencji. Co więcej, uczciwa agencja nigdy nie pobiera opłat za samo znalezienie pracy – jej zyskiem jest prowizja, jaką otrzymuje od pracodawcy, który pozyskał dzięki niej pracownika.
Jeśli nie udaje się znaleźć pracy nawet poprzez agencję pośrednictwa pracy, należy poczynić kilka dodatkowych kroków:
– interesować się nowymi ofertami agencji dotyczącymi możliwości zatrudnienia, nawet jeśli oferty dotyczą innej branży aniżeli tej, która jest osobie szukającej pracy najbliższa,
– zawsze aktualizować CV, które w swojej bazie posiada agencja.
Zgodzę się z autorem że jednym z lepszych rozwiązań jest korzystanie z usług agencji ale są zawsze minusy. Agencje potrafią pobierać prowizję od nie spełnionej usługi np. znajdują nam pracę a pracodawca nie szuka pracownika bo już jest miejsce zajęte.