Polacy, którzy mieszkają i pracują w UK mogą liczyć na nieodpłatną opiekę medyczną. To system National Health System, zgodnie z którym można korzystać z pomocy lekarskiej w przychodniach ogólnych, specjalistycznych czy w szpitalach.Podstawowa opieka medyczna nie zawiera jednak usług z zakresu okulistyki oraz dentystyki. Zabiegi, które zostaną wykonane to również tylko te, których niewykonanie może zagrażać naszemu życiu. W ramach podstawowej opieki NHS nie możemy liczyć na przeprowadzenie tzw. operacji planowanych.

Aby móc korzystać z przychodni i pomocy lekarza ogólnego, czyli pierwszego kontaktu należy się zarejestrować w danej placówce. Najczęściej jest to przychodnia znajdująca się najbliżej miejsca zamieszkania. Na miejscu będzie trzeba wybrać lekarza rodzinnego oraz wypełnić właściwy wniosek. Pielęgniarka przeprowadzi z nami również wywiad, z którego dowie się o naszych chorobach czy przyjmowanych lekach.

Warto jeszcze wspomnieć o różnicach, jakie dzielą angielską opiekę medyczną od tej naszej. W Anglii każde dziecko do ukończenia 16 roku życia oraz każdy uczeń do 18 roku życia ma prawo do bezpłatnych leków. Za darmo otrzymują je także kobiety w ciąży oraz osoby po 60 roku życia.

Leki nabywa się w aptekach a za recepty się płaci (to jedna, ustalona kwota 7, 40 funtów na całą receptę, niezależnie od tego ile leków się na niej znajduje). Bezpłatnie można natomiast otrzymać środki antykoncepcyjne, w tym prezerwatywy i tabletki hormonalne – wystarczy umówić się na wizytę w przychodni bądź poprosić o nie lekarza rodzinnego.

W nagłych przypadkach należy wzywać pogotowie ratunkowe, wybierając numer 999 bądź udać się do najbliższego szpitala na oddział A&E, czyli Accident & Emergency.

Informacje o opiece medycznej

Post navigation


One thought on “Informacje o opiece medycznej

  1. Siostra mojej szwagierki mieszka w UK i nie narzeka na opiekę medyczną. Poziom opieki jaką zapewnia Państwo umożliwia pójście matkom do pracy parę miesięcy po urodzeniu dziecka ponieważ gwarantowana jest wyselekcjonowana opiekunka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *