Na co dzień pracują z martwymi ciałami przygotowujące je do pochówku. Mowa o dyplomowanych laborantach zwłok, czyli tak zwanych balsamista. Niektórzy mogą myśleć, że laborant w prosektorium zajmuje się czymś takim, jak sprzątanie po zwłokach. Warszawa to miejsce, gdzie znajduje się sporo szkół przygotowujących do zawodu balsamisty i dzięki temu wzrasta świadomość społeczna dotycząca tego zawodu.
Zakres pracy balsamisty
Balsamista zwłok zajmuje się naprawdę wieloma aspektami. Ich najczęstszą pracą jest przygotowanie zwłok do pochówku. Polega to na wykonaniu makijażu pośmiertnego (tzw. tantokosmetyka), fryzury pośmiertnej, ubrania zmarłego.
Balsamiści również rekonstruują ciała. Bywa tak, że osoba zmarła w wyniku wypadku i wtedy, na życzenie rodziny, balsamista odtwarzają części ciała. Jest to naprawdę trudne zadanie, wymagające kreatywnego podejścia.
Rola laboranta w badaniu przyczyny śmierci
Laboranci zwłok nie pomagają policji i prokuraturze w ustaleniu przyczyny śmierci zmarłego. Robią to patomorfolodzy i lekarze po specjalność medycyny sądowej. Warto rozróżnić te trzy zawody. Patomorfolodzy i lekarze medycyny sądowej oboje są po studiach medycznych oraz mogą wykonać sekcję zwłok, ale ich zakres pracy jest inny.
Patomorfolodzy zajmują się przede wszystkim szukaniem anomalii w tkankach ciała. Oznacza to, że na przykład wszelkie biopsje trafiają właśnie do nich, aby określić stopień ewentualnych zmian.
Lekarz specjalności medycznej, oprócz sekcji zwłok, zajmuje się również oględzinami żywych oraz są obecni przy ekshumacji zwłok. To właśnie oni najczęściej współpracują z policją w celu wykrycia jakichkolwiek śladów zbrodni na ciele zmarłego.