Pokażemy Wam, jak krok po kroku stać się w pełni oficjalnym Brytyjczykiem jednak uprzedzamy, że droga ta będzie długa, uciążliwa no i niestety kosztowna.

Tak naprawdę obywatelstwo brytyjskie nie jest nam potrzebne bowiem od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Polaków przysługuje tzw. „conditional right of residence”, czyli warunkowe prawo do legalnego pobytu, legalnego mieszkania i legalnej pracy. Niektórzy chcą jednak ubiegać się o obywatelstwo, ponieważ czują się w pełni Brytyjczykami, inni ze względów na prawo wyborcze a jeszcze inni pragną podróżować do Stanów Zjednoczonych czy Australii bez wymaganej dla Polaków wizy. Brytyjskie obywatelstwo daje też poczucie bezpieczeństwa i pewną ochronę – wiele osób zabezpiecza się w ten sposób na wypadek rozpadu Unii Europejskiej, co spowodowałoby przecież, że Polacy straciliby wiele przywilejów. Pamiętajmy również, że uzyskując obywatelstwo brytyjskie nadal będziemy posiadać to polskie także w żaden sposób nie wyrzekniemy się naszej ojczyzny – no chyba, że sami o to wystąpimy.

Jak wspomnieliśmy na początku, uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa wcale nie jest sprawą prostą bowiem należy przejść przez szereg procedur. Mowa tu chociażby o zdaniu obowiązkowego testu z wiedzy o historii i kulturze. W całościowym przejściu procesu uzyskania obywatelstwa angielskiego pomaga NCS, czyli Nationality Checking Service i z całą pewnością należy się tam udać. To właśnie ta instytucja sprawdzi czy odpowiednio skompletowaliśmy niezbędne dokumenty i czy właściwie je wypełniliśmy.

Warto pamiętać, że wniesienie dokumentów, które uruchomią procedurę otrzymania obywatelstwa wiąże się z uiszczeniem sowitej opłaty. Już na samym wstępie jest to 906 funtów. Trzeba przy tym dodać, że kwota ta jest bezzwrotna nawet w przypadku, kiedy wniosek zostanie odrzucony. Aby zminimalizować takie ryzyko z całą pewnością warto skorzystać z usług firm, które zajmują się profesjonalną pomocą i bezbłędnie wypełniają stosowne dokumenty kandydata.

A kto w ogóle może ubiegać się o brytyjskie obywatelstwo? Przede wszystkim to osoby pełnoletnie, które są w stanie udokumentować mieszkanie oraz pracowanie w Anglii przez co najmniej ostatnich 6 lat. Co więcej, liczy się też okres pozostawania za granicą UK. W ciągu ostatnich 5 lat nie może być to dłużej aniżeli 450 dni natomiast w ostatnim roku nie dłużej niż 90 dni.

Co ciekawe, osoby ubiegające się o brytyjskie obywatelstwo są wnikliwie sprawdzane przez Home Office. W tym celu kontaktują się nawet z polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Analizują ewentualne sprawy sądowe, otrzymane kary i mandaty a nawet kwestie możliwego bankructwa. I to nie wszystko bowiem w załączonych dokumentach należy zawrzeć referencje co najmniej dwojga Brytyjczyków, którzy znają wnioskującego od minimum trzech lat i wypowiadają się o nim w samych superlatywach. Obowiązkiem jest również przedstawienie certyfikatu zaświadczającego o biegłej znajomości języka angielskiego (co najmniej na poziomie ESOL Entry 3).

Osoba starająca się o otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa musi uzbroić się w cierpliwość. Urząd rozpatruje każdy wniosek minimum 6 miesięcy a okres ten może się stanowczo wydłużyć w momencie jakichkolwiek wątpliwości. Normą już jest, że ubiegający się o zostanie pełnoprawnym Brytyjczykiem zostaje na przykład wzywany na dodatkowe rozmowy indywidualne.

Zajrzyj tutaj po wiecej informacji: https://www.gov.uk/browse/citizenship/citizenship

Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo? 

Post navigation


2 thoughts on “Jak zdobyć brytyjskie obywatelstwo? 

    1. Dobry patent jak jest się Kobietą. Z drugiej strony zwróć uwagę że Angole nie są tacy wyrywni w tych sprawach jak się może zdawać i to nie jest łatwe zadanie żeby, któryś od tak poleciał za Polką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *