Wybierając się do Wielkiej Brytanii zamiarem rozpoczęcia tam na nowo własnego życia należy spodziewać się, że nie zawsze ścieżka na obczyźnie usłana jest różami. Chociaż rzeczywiście możemy tam liczyć na szybsze znalezienie dobrze płatnej pracy to problemem może okazać się chociażby znalezienie mieszkania. A to jest przecież niezbędne do normalnego funkcjonowania.
Lokum w Anglii możemy szukać na kilka sposobów. Przede wszystkim warto przeglądać ogłoszenia internetowe jeszcze będąc w Polsce – dobrze jeśli mieszkanie będzie już na nas „czekać”. Najgorszy wariant to ten, w którym odpowiedniej nieruchomości będziemy szukać z walizkami w rękach. Szukając ogłoszeń w internecie należy być jednak ostrożnym bowiem zdarzają się wyłudzenia – ogłoszenia, w których właściciel żąda zaliczki przed obejrzeniem mieszkania czy oferty bogato wyposażonej nieruchomości w niskiej cenie powinny wzbudzić naszą czujność.
Nie da się jednak ukryć, że najlepiej szukać mieszkania już na miejscu – idealnym rozwiązaniem jest zatrzymanie się na kilka dni u znajomych (obecnie chyba każdy ma znajomego, który na stałe mieszka w Anglii). Wtedy można udać się do biura nieruchomości, którego pracownicy za odpowiednia prowizją znajdą dla nas odpowiednie lokum. Dobrej jakości biura oczekują od najemcy zawsze dokumentu tożsamości, dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, wyciąg z konta oraz referencje. To najbardziej bezpieczna opcja, dzięki której wynajmiemy mieszkanie zgodnie z naszymi oczekiwaniami, za uczciwą cenę. Pamiętajmy, że działalność biur nieruchomości regulują przepisy tzw. Housing Act. Zgodnie z nimi nieruchomość może być wynajęta na czas określony (najczęściej 6 miesięcy) bądź nieokreślony. Przy wynajmie obowiązuje też umowa zobowiązująca zarówno najemcę jak i właściciela do określonych zachować. W umowie zawiera się na przykład kwestie wypowiedzenia mieszkania, napraw usterek, zniszczeń czy chociażby wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Z reguły właściciel żąda wniesienia depozytu oraz opłaty z góry chociażby za pierwszy miesiąc najmu nieruchomości.
Wybierając mieszkanie bierzmy pod uwagę jego stan (szczególną uwagę zwróćmy na łazienkę, drzwi i okna), warunki mieszkaniowe – np. pojawienie się wilgoci, zły stan ogrzewania, brak systemu przeciwpożarowego czy dostępność ciepłej wody a także lokalizację, ta ma przecież ogromne znaczenie patrząc chociażby na miejsce naszej pracy.
Mieszkania można szukać też w każdym miejscu na ulicach Anglii. Dobrym rozwiązaniem jest zerkanie na tablicę ogłoszeń lokalnych sklepików czy przeglądanie miejskiej prasy, zarówno tej angielskiej jak i polskiej. Trzeba pamiętać jedynie, by przy pojawieniu się oferty godnej naszej uwagi reagować wręcz błyskawicznie bowiem dobre mieszkania rozchodzą się jak przysłowiowe „świeże bułeczki”.