W Wielkiej Brytanii działa wiele grup AA. Jeśli masz problem z alkoholem, polecamy skierowanie się do jednej z nich. Jest to alternatywa dla pomocy psychologicznej. Jeśli więc nie stać cię na psychologa w Wielkiej Brytanii, radzimy wybrać się na spotkanie Anonimowych Alkoholików. 

W każdą niedziele spotykają się aby porozmawiać o swoim problemie alkoholowym. Jak sama nazwa wskazuje, grupy są anonimowe. Nikt tutaj nikogo nie ocenia. Każdy jest równy wobec każdego. Osoby te zbierają się, aby rozmawiać o swojej chorobie alkoholowej oraz o tym, jakie spustoszenie sieje ona w ich życiu. Do tego dzielą się spostrzeżeniami i wspierają się w drodze do wyjścia z tego nałogu. Ludzie ci, zauważyli co alkohol robi z ich życiem i postanowili zacząć żyć w trzeźwości. Od wielu z tych osób odeszli partnerzy, odwróciła się od nich rodzina. Stracili wszystko co mieli. Wszystko to wydali na alkohol. Niektórzy z nich doszli tak daleko, że stracili dom i zostali na ulicy jako bezdomni. Oprócz ludzi starszych, wśród anonimowych alkoholików są także ci młodsi, którzy zauważyli, że nie radzą sobie z alkoholem.

Nie ma reguły co do tego kto chodzi na spotkania AA. Wielu osobom wydaje się, że przychodzą tam sami bezdomni popijający tanie wina pod sklepem i śpiący w kartonach. Nie można być dalej od prawdy. Do takiego upadku dochodzi tylko niewielki procent alkoholików. Znacznie większą grupą są osoby, które na pierwszy rzut oka ocenilibyśmy jako normalnych. Czyli profesor uczelni, pani pracująca w banku, chirurg, policjant, bibliotekarka, nauczyciel. Alkoholizm może trafić każdą osobę, niezależnie od jej statusu majątkowego. Po prostu osoba biedna będzie piła tanie wina. Osoba nieco bardziej zamożna skupi się na wódce. Z kolei bogaty przedsiębiorca skieruje swój nałóg w drogie alkohole takie jak koniaki, szampany i whisky.

Przebudzenia zawsze przebiega w podobny sposób. Chory zauważa, że nie kontroluje swojego życia. Jest samotny, ma depresję, nie dba w życiu o nic tylko o picie. Pojawiają się inne choroby. Taka osoba nie potrafi sama sobie pomóc. Wszystkie samotne próby kończą się porażką i powrotem do picia. Wtedy chory najczęściej trafia do grupy AA.

Co ciekawe, w grupie AA taka osoba jest znacznie silniejsza. W większości przypadków potrafi powstrzymać się od picia. Ludzie w grupie wymieniają się swoimi doświadczeniami i historiami. Wspierają siebie nawzajem we wstrzemięźliwości i zyskują dzięki temu siłę. Naśladują siebie i tak wychodzą z nałogu. Na spotkaniach widzą osoby, które nie piją już od lat i były w stanie poukładać swe życie na nowo i być szczęśliwymi. To daje motywację i wolę do niepicia.

Proces wychodzenia z alkoholizmu składa się z dwunastu kroków. Został stworzony przez osoby wierzące, dlatego treść dwunastu kroków często odnosi się do Boga. Nie jest jednak powiedziane, o jakiego Boga chodzi. Nieważne jak rozumiemy Boga, ważne aby proces zdrowienia zacząć od poddania się sile wyższej. Nikt nie będzie namawiał Cię do wiary w cokolwiek. Główny i jedyny cel to skończenie z piciem. Jeśli więc potrzebujesz takiej pomocy, skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem AA a na pewno dostaniesz pomoc.

Pozostaniesz całkowicie anonimowy, grupy AA nie prowadzą żadnego rodzaju ewidencji. Po prostu przychodzisz, siadasz i dzielisz się swoimi doświadczeniami.

Masz problem z alkoholem? Odwiedź grupy AA.

Post navigation


One thought on “Masz problem z alkoholem? Odwiedź grupy AA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *