zakład pogrzebowy warszawa

Okazuje się, że cała ceremonia pogrzebowa osoby, która zmarła z powodu zarażenia koronawirusem, podlega specjalnym środkom bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o to, by wirus nie rozprzestrzeniał się dalej.

Standardy pogrzebowe przy zmarłych na koronawirusa

Inne standardy pochówku dotyczą przede wszystkim działalności domów pogrzebowych, które zajmują się ciałem przed ceremonią pogrzebu. Nie zaleca się na przykład mycia ciała, chyba że ze specjalnymi środkami ostrożności. Obowiązkowe jest natomiast potraktowanie ciała nieboszczyka specjalnym płynem o działaniu wirusobójczym. Sam Minister Zdrowia zaleca także, by unikać ubierania zwłok do trumny, jeśli ma to robić nieodpowiednio przygotowana w tym celu osoba. Co więcej, nie należy organizować tzw. ostatniego pożegnania z rodziną i odmawia tego rytuału prawie każdy zakład pogrzebowy. Warszawa czy każde inne miasto stosuje dokładnie te same procedury.

Ciało osoby zmarłej na COVID-19 powinno być dokładnie zabezpieczone w szczelnym worku, niektóre zakłady pogrzebowe stosują specjalne, ochronne trumny. Co ważne, obsługa pochówku i wszelkich działań przed pogrzebem, które dotyczą obejścia z ciałem osoby zmarłej, musi być do tego dobrze przygotowana. Przede wszystkim konieczne są środki ostrożności, w tym kombinezon, maseczki, przyłbice i rękawiczki.

Ograniczenia w pochówku dotyczą nie tylko zmarłych na COVID-19. Okazuje się, że te dotyczą wszystkich pogrzebów i mają na celu przede wszystkim niwelowanie rozprzestrzeniania się wirusa. To dlatego, w ostatnim pożegnaniu może wziąć udział tylko niewielka liczba osób, a zarządzenia w tym zakresie zmieniają się dosłownie co kilka tygodni.

Pochówek osób z COVID-19

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *