prawnik olsztyn

Osoby nieznające się na prawie, a chcące skorzystać z odpowiedniej porady, często mają problem, gdyż nie wiedzą, do kogo dokładnie się udać. Niektóre obszary działań zazębiają się u specjalistów, jednak istnieją sprawy, które są swoiste dla ich profesji.

W czym pomoże prawnik?

Prawnik to określenie, każdego magistra prawa. Prawnikami są więc wszystkie osoby, które ukończyły aplikatury ale również takie, które tego nie zrobiły (warto pamiętać, że aplikacja nie jest obowiązkowa). Prawnicy bez aplikacji wciąż pomóc i udzielić dobrej porady prawnej. Według prawa każdy prawnik może założyć kancelarię i udzielać porad prawnych. Co ważne, prawnik nie może samodzielnie reprezentować swojego klienta w postępowaniach oraz nie podlega on organom nadzorczym i nie obowiązuje go kodeks etyki zawodowej.

Warto pamiętać, że profesjonalnej i dobrej porady prawnej może udzielić zwykły prawnik, a zakres tej pomocy jest bardzo szeroki. Np. prawnik rozwodowy Warszawa, może pomóc Warszawiakom z alimentami, rozwodem i dużo więcej.

W czym pomoże adwokat i radca prawny?

Adwokat to osoba, która jest prawnikiem i ukończyła aplikację adwokacką. Radca prawny to prawnik, który ukończył aplikację radcowską. Wiele osób postu ale połączenie obu zawodów. Dlaczego?

Otóż zarówno adwokat jak i radca prawny mogą reprezentować osoby fizyczne, prawne, jednostki organizacyjne we wszystkich rodzajach spraw. Oba zawody podlegają również kontroli samorządów i podlegają pod szczegółowe kodeksy etyki zawodowej. Jedyna różnica pomiędzy nimi jest taka, że adwokat nie może świadczyć stosunku pracy – musi prowadzić własną działalność gospodarczą.

 

Czytaj więcej: Jak wygląda przeprowadzenie sprawy rozwodowej w czasach koronawirusa?

Prawnik, adwokat czy radca prawny? Którego specjalistę wybrać?

Post navigation


One thought on “Prawnik, adwokat czy radca prawny? Którego specjalistę wybrać?

  1. Pingback: Odszkodowanie za zakażenie koronawirusem - Zapytaj Ekspertów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *