Strabologia jest dziedziną okulistyki, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem zeza. Okazuje się, że ten może być nie tylko wrodzony, ale również nabyty. Występuje najczęściej u małych dzieci, ale rozpoznawany jest też u osób dorosłych.
Zakres schorzeń, które wchodzą w zakres strabologii
Strabolodzy to specjaliści, którzy zajmują się pacjentem kompleksowo. Nie tylko diagnozują i podejmują się leczenia pacjentów, ale również prowadzą profilaktykę kontrolną. To przede wszystkim osoby, u których zachodzi podejrzenie bądź występuje zez rozbieżny u dzieci, widzenie obuoczne, oczopląs, zez akomodacyjny. Strabologia zajmuje się pacjentami dorosłymi, jak i dziećmi.
Praca strabologa
Strabolog współpracuje z medykami różnych dziedzin. Mowa tu o przypadkach, w których zez jest następstwem innych chorób, na przykład tarczycowych.
Strabolog wykorzystuje w swojej pracy różne metody leczenia, które przede wszystkim dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Wiadomo na przykład, że zez u dzieci o wiele skuteczniej leczony jest laserowo. Z tej metody rzadko korzysta się za to u osób dorosłych – w ich przypadku znacznie częściej wymagana jest interwencja operacyjna. Dzieci z zezem wymagają operacji jedynie w 15% przypadków.
Co ważne, strabolog ściśle współpracuje ze specjalistami z zakresu ortoptyki. Bardzo często sam jest profesjonalistą w doborze odpowiednich ćwiczeń i osobiście zaleca je oraz przeprowadza wśród swoich pacjentów. Warto wiedzieć, że ćwiczenia ortoptyczne wykazują doskonałą skuteczność u małych pacjentów. Są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Nie trzeba ich wykonywać jedynie w gabinecie okulistycznym. Można je przeprowadzać również w warunkach domowych.
Trzeba również pamiętać, że strabolog w swojej pracy wykorzystuje także szereg profesjonalnych, technicznych badań. Mowa tu o testach stereoskopowych czy pomiarze kąta zeza.
To również ten specjalista dobiera pacjentowi szkła okularowe oraz szkła kontaktowe celem korekcji narządu wzroku.
Zez u dzieci
Tzw. uciekające oczko nie musi być w przypadku dzieci zwiastunem choroby narządu wzroku. W pierwszych miesiącach życia może być zmianą całkowicie fizjologiczną, która zaniknie samoistnie.
Jeśli wzrok malucha budzi jednak niepokój rodziców, zawsze warto skonsultować to z lekarzem. To właśnie zadanie strabologa, by przeprowadzić dokładną kontrolę.
Warto wiedzieć, że jeżeli zez rzeczywiście występuje, należy znaleźć jego podłoże. Zdarza się, że przyczyną są zaburzenia na tle neurologicznym czy laryngologicznym. Dopiero wtedy możliwe staje się skuteczne leczenie tej choroby oczu.
W przypadku dzieci najskuteczniejsza jest terapia laserowa. Jeśli zez występuje w początkowym stadium rozwoju, możliwe jest zastosowanie leczenia okularowego oraz ćwiczeń ortoptycznych. Standardową praktyką jest na przykład zasłanianie jednego oczka na pewien czas.
Tylko u 15% małych pacjentów konieczne jest operacyjne leczenie zeza.
Zez u osób dorosłych
Zez u dorosłych występuje znacznie rzadziej, bo najczęściej jest już wyleczony w okresie dziecięcym. Warto jednak wiedzieć, że możliwe jest pojawienie się zeza nabytego. Może on powstać nagle, na przykład po silnym urazie głowy albo na skutek rozmaitych chorób. U dorosłych najlepiej sprawdza się leczenie operacyjne.