londyńskie taxi

Taksówki w UK są zdecydowanie najłatwiejszym, najprzyjemniejszym i najszybszym środkiem transportu. No chyba, że mamy sportowy samochód. Ale to i tak nie zawsze, bo taksówki mają prawo wjechać w więcej miejsc. Często zwykła taksówka szybciej dojedzie na miejsce korzystając z licznych skrótów niż my w naszym szybkim samochodzie. Także naprawdę polecamy taksówki w Wielkiej Brytanii, pomimo tego że nie są one wcale tanie. Ten artykuł będzie poświęcony w całości taksówkom.

Jak złapać taxi? Jest kilka sposobów. Możemy trafić na taxi na specjalnych postojach dla taksówek. Możemy też próbować łapać je z ulicy. Kolejnym, najbardziej pewnym sposobem jest zamówienie jej drogą telefoniczną.

Ceny taksówek są różne. Od drogich po bardzo drogie. Te bardzo drogie są w Londynie. Aby nimi jeździć, trzeba mieć naprawdę wypchany portfel. Już za krótki kurs w Londynie zapłacimy kilkadziesiąt funtów. W mniejszych miastach ceny są bardziej przystępne dla przeciętnego zjadacza chleba.

Jeśli mamy dużo bagaży, lub podróżujemy większą grupą, warto zastanowić się nad zamówieniem większej taksówki, przystosowanej do większej  gabarytów. Taka taksówka nazywa się „people carrier” W tego typu taksówce jest dużo więcej miejsca niż w normalnej, do tego pomieści ona nawet do 7 osób.

Warto wspomnieć parę słów o licencjach. Aby taksówkarze jeździli zgodnie z prawem, muszą mieć licencję do wykonywania zawodu. Nieważne czy osoba jeździ jako taksówkarz, czy jako PHV, obie te profesje wymagają licencji taxi.

Poszczególne miasta wydające licencje mogą decydować o warunkach, na których będą one przyznawane. Na przykład, mogą określić wymagania dotyczące samochodów taxi jeżdżących po ich mieście:

  • kolor samochodu
  • rodzaj i model samochodu
  • ilość testów samochodu
  • maksymalny dopuszczalny wiek pojazdu
  • przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych

Sprawdzenie, czy kierowca ma licencję jest proste. Licencja przyklejona jest na przedniej szybie. Dodatkowo kierowca jest zobowiązany nosić ze sobą odznakę wraz z jego numerem licencji.

Czy wsiadać do taksówki bez licencji?

Oczywiście, że możesz wsiąść do taxi bez licencji. Musisz się jednak liczyć z tym, że kierowca taki pracuje niezgodnie z prawem. Najczęściej kierowca jeżdżący bez licencji nie zna dobrze miasta, bo nie zdał egzaminu na jego znajomość. Do tego w większości przypadków tacy kierowcy jeżdżą bardzo starymi samochodami. Samochody takie nigdy nie przeszłyby atestów na normalną taksówkę. Nie wspominamy już o tym, że kierowca może być pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, takich jak kokaina, heroina czy amfetamina.

Ogólnie rzecz biorąc, taksówki są bardzo wygodnym sposobem poruszania się po wyspach brytyjskich. Trzeba tylko wiedzieć jak je zamawiać i jak nie wpaść przypadkiem na kierowcę bez licencji.

Poniżej zamieszczamy kilka najpopularniejszych firm taksówkowych w Londynie:

Oficjalna strona rządowa – https://tfl.gov.uk/modes/taxis-and-minicabs/book-a-taxi

Call a cab – http://www.callacab.com/

Com Cab – http://www.comcablondon.com/

Taksówki w Wielkiej Brytanii

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *