Czy w Polsce rzeczywiście liczy się tylko wykształcenie, kwalifikacje, doświadczenie i umiejętność odpowiedniej prezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej, by otrzymać posadę? A może jednak bez znajomych, którzy zajmują w firmie wysokie stanowisko, nie uda nam się znaleźć zatrudnienia na dobrych warunkach? Jak wygląda rynek pracy pod tym względem? Czy przyjezdni, którzy w mieście nie znają nikogo, mogą liczyć na intratne zajęcie?

Okazuje się, że bywa z tym różnie, nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że do znalezienia pracy niezbędne są znajomości. Nie jest to prawda. Owszem, poparcie naszej osoby może być przydatne, ale dzisiaj o wiele bardziej liczą się rzeczywiste umiejętności potencjalnego pracownika. Ciężko znaleźć pracodawcę, który zdecydowałby się na zatrudnienie osoby bez żadnych umiejętności tylko dlatego, że chętny zna managera. Nawet w outsourcingu. Przecież chodzi tu o pieniądze i wypracowane dla firmy zyski.

Ważna jest motywacja. Nie należy zniechęcać się po pierwszej porażce. Pamiętajmy, że na najlepsze stanowiska pracy chętnych jest sporo. Pocieszający jest za to fakt, że polscy pracodawcy cierpią z powodu deficytu pracowników. Z jednej strony narzeka się na bezrobocie, z drugiej trudno znaleźć rzetelnych pracowników na określone stanowiska pracy.

Jak więc znaleźć posadę, która będzie dawać nam radość z pełnienia zawodowych obowiązków i przyniesie satysfakcjonujące wynagrodzenie? Przede wszystkim liczy się dobre CV. To nasza wizytówka, na podstawie której pracodawca podejmie decyzję o zaproszeniu nas na rozmowę o pracę. Samo zauważenie dokumentu poświadczającego opis sylwetki potencjalnego pracownika to już połowa sukcesu. Wsparciem będzie zapewne profesjonalna pomoc – można zwrócić się po taką do biur pośrednictwa pracy. Radzimy, by zawsze tam zwracali się cudzoziemcy, którzy chcą znaleźć w Polsce pracę. Co ciekawe, pracownicy takich biur nie tylko przetłumaczą konieczne informacje na język polski, ale pomogą także znaleźć pracodawcę, który zdecyduje się dać pracę.

Biura pośrednictwa pracy to obiekty, do których swoje pierwsze kroki powinni kierować ci, którym zależy na szybkim znalezieniu zatrudnienia.

Można również wysyłać CV w odpowiedzi na oferty pracy. W sieci znajdziemy ich multum. Pamiętajmy tylko, by nie wysyłać ich do wszystkich pracodawców. Dobierajmy raczej stanowiska pracy, które są zgodne z naszymi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Znalezienie dobrej pracy bez znajomości nie jest już dzisiaj żadnym wyczynem. Doskonałym tego przykładem są Ukraińcy, którzy przybywają do nas w celu rozpoczęcia lepszego życia. Najczęściej przekraczają oni polską granicę, nie znając u nas nikogo. Decydują się jednak na ten krok, by zapewnić sobie i swoim bliskim godne warunki.

Ukraińcy pukają do drzwi biur pośrednictwa pracy i to tam znajdują fachową pomoc. Co ciekawe, najczęściej znalezienie pracy nie trwa w ich przypadku dłużej niż kilka dni. Pamiętajmy, że jeśli jesteśmy dobrzy w swoim fachu, to nie musimy szukać pracy, bo to praca znajdzie nas. Czasami potrzeba tylko trochę cierpliwości.

Jak znaleźć pracę bez znajomości?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *