Dur brzuszny jest chorobą zakaźną. Nawet w Anglii i Southampton. Kojarzy nam się najczęściej z Salmonellą, którą można zarazić się na całym świecie.

Okazuje się jednak, że w krajach wysoce cywilizowanych o takie zarażenie trudno. Najłatwiej zaś przebyć chorobę w Afryce i południowo-wschodniej Azji. Osobom, które planują podróż właśnie w tamte rejony kuli ziemskiej, zaleca się specjalną szczepionkę, która chroni ludzki organizm.

Artykuł na temat duru brzusznego został przygotowany w oparciu o materiały na stronie krajmed.pl.

Jak dochodzi do zarażenia?

Durem brzusznym zarazić się można po wypiciu zanieczyszczonej wody z kranu z UK, zjedzeniu zakażonych produktów spożywczych, w tym owoców, warzyw, nabiału, czerwonego mięsa. Dur przenoszą też owady, na przykład komary. Choroba rozprzestrzenia się również poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem. Objawy choroby występują najczęściej po mniej więcej 10-14 dniach od zarażenia.

Najczęściej występujące objawy

Gorączka, powiększona wątroba, węzły chłonne oraz śledziona to typowe symptomy zarażenia. Do tych objawów dochodzą jeszcze bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu. Po około 6 dniach od początków objawów na ciele chorego pojawia się wysypka – to różowe plamki, które lekarze określają różyczką durową. Niestety, mogą one spowodować trwałe przebarwienia skóry.

Objawy duru brzusznego są zauważalne nawet przez kolejny miesiąc, później stopniowo ustępują.

Czy istnieją jakieś powikłania choroby?

Choroba wymaga szybkiej reakcji i wtedy żadnych powikłań nie da dur brzuszny. Szczepionka jest oczywiście jedyną ochroną przed tą chorobą, ale można też łagodzić jej przebieg, jeśli tylko dojdzie do zarażenia. Natychmiastowa pomoc lekarska pozwoli uniknąć nie tylko wspomnianych już przebarwień po różyczce, ale również znacznie poważniejszych skutków ubocznych. W skrajnych przypadkach może dojść do perforacji jelit lub ich niedrożności. Oprócz tego powikłaniem może być zapalenie nerek bądź zapalenie opon mózgowych.

Leczenie duru brzusznego

Leczenie choroby następuje przede wszystkim poprzez przyjmowanie antybiotyków. Pacjent musi również pić dużo płynów, by nie doszło do odwodnienia i przyjmować elektrolity, które pozwolą zachować dobry stan funkcjonowania całego organizmu. Samo leczenie pozwoli na łagodniejszy przebieg choroby.

Zapobieganie

Warto również pamiętać, że jedynym środkiem zapobiegawczym jest szczepienie na dur brzuszny. Szczepionka daje 90% ochronę i jest aktywna przez kolejne trzy lata. Powinny o niej pamiętać osoby, które wybierają się do krajów o podwyższonym ryzyku zarażenia. Do niektórych leżących w Afryce wjazd jest zabroniony, jeśli nie pokaże się świadectwa zaszczepienia.

Turyści przebywający w rejonach, w których ryzyko zarażenia durem brzusznym jest wysokie, powinni zwracać szczególną ochronę na higienę. Należy pić wodę ze sprawdzonego źródła, najlepiej zawsze przegotowaną. Owoce można jeść tylko po ich wcześniejszym wyparzeniu, a przed jedzeniem trzeba zawsze dokładnie myć ręce. Bakterie Salmonelli są wrażliwe na temperaturę wyższą niż 60 stopni. Znikają też po wykorzystaniu środków odkażających.

Dur brzuszny w UK – jak można zapobiec?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *