W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się wymuszone małżeństwa. Czym jest takie wymuszone małżeństwo? Jest to każdy przypadek, w którym jedna osoba jest nakłaniana wbrew swojej woli do zawarcia związku małżeńskiego z drugą osobą.

Jak nietrudno się domyślić, zmuszanie do małżeństwa jest w Wielkiej Brytanii przestępstwem. Na początek przytoczę jednak parę przykładów małżeństwa wymuszonego, żebyśmy wiedzieli o czym rozmawiamy. Małżeństwo wymuszone to na przykład:

  • ktoś wmawiający ci, że koniecznie musisz się ożenić bo inaczej zhańbi to ich rodzinę i z tego powodu małżeństwo to jedyne wyjście
  • ktoś grozi ci samookaleczeniem w przypadku braku zgody na zawarcie małżeństwa
  • ktoś ci grozi za brak zgody na małżeństwo

Nie jest to tożsame z małżeństwem zaaranżowanym. Małżeństwo zaaranżowane jest wtedy, gdy rodziny dzieci same planują spotkania. Spotkania planowane są po to aby dwoje ludzi lepiej się poznało. Jednak ostatecznie to do nich należy decyzja o ewentualnym ślubie, więc nie ma tu mowy o zmuszaniu.

Pomocy możesz szukać także wtedy, gdy jesteś za granicą. Jeśli czujesz, że możesz być ofiarą wymuszonego małżeństwa za granicą, zadzwoń pod podany na dole numer i dowiedz się więcej od konsultanta. Nawet jeśli znajdujesz się poza granicami Wielkiej Brytanii, rząd będzie w stanie zorganizować dla ciebie transport abyś bezpiecznie wrócił/a do domu. Wystarczy tylko mieć brytyjski paszport.

Możesz zwrócić się do sądu o „Forced Marriage Protetion Order”. Jest to sądowy dokument, który ochrania małżeństwo. Nakaz ten można wykorzystać w przypadku gdy chcemy zapobiec takiego małżeństwa, odzyskać paszport, zapobiec przemocy. Za nie przystosowanie się do tego nakazu osoba może pójść do więzienia na 5 lat.

Jeśli takie małżeństwo już dojdzie do skutku, nie będzie problemów z jego unieważnieniem. Jeśli sąd wykryje, że małżeństwo było zawarte nielegalnie, unieważni je. Działa to także w przypadku, gdy związek taki był zawarty za granicą.

Numer, pod który należy dzwonić: 020 7008 0151

Szukaj pomocy tutaj: https://www.gov.uk/guidance/forced-marriage

Wymuszone małżeństwo – jak się przed nim bronić

Post navigation


2 thoughts on “Wymuszone małżeństwo – jak się przed nim bronić

  1. W Anglii coraz częściej będą wymuszone małżeństwa żeby mieć obywatelstwo. Może się w szczególności do tego przyczynić wymiana kulturowa, która ma tam miejsce od parunastu lat.

    1. A skąd o tym wiesz? Facet powiem Ci że ten problem nie tylko dotyka Londynu ale też innych krajów. Popatrz co dzieje się w Niemczech i Francji. Anglia przestała być rajem już kilka lat temu jak było tąpnięcie na Iraku i na Ukrainie wtedy rynek się trochę załamał. To tyle w temacie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *